Stopy to cudowny dar natury dla naszego ciała. Już od stawiania pierwszych kroków, niespełna po 8 - 10 miesiącach życia, utrzymują stabilność i równowagę całego organizmu człowieka.stopyDzieje się tak nie tylko za sprawą ukrytych w nich receptorów - unerwionych punktów mających połączenie z każdą częścią i organem ciała, ale przede wszystkim za sprawą złożonej budowy kości, ścięgien i mięśni, które w trakcie pracy pobudzają krążenie krwi odpowiedzialne za właściwe funkcjonowanie całego organizmu.

Podstawę konstrukcyjną stopy stanowi 26 kości połączonych stawami odpowiedzialnymi za ruchliwość i przemieszczenie. Są one wzmocnione 128 wiązadłami, które wraz z budową kostną spełniają bierną rolę całej struktury. Rolę motoryczną (czynną) odgrywają przyczepione do kości mięśnie, które pod wpływem bodźców z układu mięśniowego kurczą się i rozkurczają, umożliwiając swobodny ruch stopy. Dzięki przepływającej krwi, mięśnie są wzbogacane o niezbędną do pracy energię.

Takie ułożenie kości, wiązadeł, torebek stawowych wzbogacone o siłę mięśni, sprawia, że niewielkie w stosunku do całego ciała stopy dźwigają jego ciężar zarówno w trakcie poruszania się, jak i stania. Dzięki nim utrzymujemy równowagę, stawiamy kroki, możemy pokonywać długie dystanse, biegać, grać, skakać.

Najszybszy rozwój stóp następuje w pierwszych latach życia dziecka. Przebiega on prawidłowo, jeśli stopy mają zapewnione warunki do właściwego funkcjonowania całego aparatu ruchu. Jeżeli zaistnieją jakiekolwiek zaburzenia w pracy poszczególnych jego elementów możemy mieć do czynienia z powstaniem zmian patologicznych.

Oczywiste jest zatem, że pielęgnacja i troska o zdrowie stóp opierają się nie tylko na czysto kosmetycznych zabiegach, ale przede wszystkim na właściwie dobranym obuwiu, które zapewni swobodny rozwój stopy, lekkość ruchów, elastyczność pracy mięśni już od pierwszych kroczków stawianych przez dziecko.